Realizuję procesy rekrutacyjne ponad 13 lat,

« wróć

Realizuję procesy rekrutacyjne ponad 13 lat, pracuję z kandydatami aplikującymi na różne stanowiska, do różnych firm, zatem różny jest warsztat mojej pracy, różne są kryteria oceny kandydatów. Często jestem pytana o to, jak spośród dziesiątek CV wybieram te kwalifikowane do spotkań, o wskazówki dla kandydatów, którzy dalej poszukują pracy. Trudno ujednolicić tu odpowiedź i dać receptę skuteczną w każdym przypadku, bo ważne jest by unikać schematów i rutyny, jednak zwłaszcza dziś, w obliczu wysokiego poziomu bezrobocia, można chyba sformułować kilka prostych przepisów na uatrakcyjnienie swojego CV, na zwiększenie szans w procesie selekcji aplikacji, tak by być zaproszonym na spotkanie rekrutacyjne, by móc osobiście zaprezentować swoje kwalifikacje, poznać firmy, które oferują pracę. A zatem, poniżej kilka banalnych na pozór uwag, ale szalenie ważnych w ocenie wstępnej kandydatów aplikujących na różne stanowiska:

1. Warto zwrócić uwagę na to, do kogo adresujemy korespondencję z CV i listem motywacyjnym. Otrzymuję mnóstwo aplikacji osób zainteresowanych ofertą, jednak adresowanych niewłaściwie, jakby przez pomyłkę. Błędy w liście motywacyjnym są tu rażące. Warto więc uczynić wysiłek i wysyłając dziesiątki cv adresować każde w sposób szczególny na konkretną ofertę pracy.

2. W CV ważne, by „odpowiednie dać rzeczy słowo”, skoncentrować się na kwalifikacjach ważnych z punktu widzenia pracodawcy, w odniesieniu do konkretnego stanowiska. Warto zatem zadbać o zwięzłą formę, rzeczowość opisów, podkreślić kwalifikacje, które dla danego stanowiska mogą być cenne. Czasem mniej znaczy lepiej ale warto też pisać o doświadczeniach, które choć trudno udokumentować, pozwoliły zdobyć określone umiejętności, ukształtowały nas w jakiś sposób zawodowo.

3. Fotografia zamieszczana w CV powinna mieć równie rzeczową postać. Zdjęcia ślubne, wakacyjne warto zachować dla siebie, w dokumentach prezentując fotografie bardziej formalne.

4. Ważne jest, by zwrócić uwagę na dane kontaktowe, uaktualniać nr telefonu, adres e-mail. Tu dodatkowa uwaga, adres e-mail podawany do kontaktu z pracodawcą powinien mieć formalny charakter, unikajmy nazw adresów typu: niunia@nazwadomeny.pl; kicia@nazwadomeny.pl.